WSZYSTKIE WPISY

Świadczenie z ubezpieczenia na życie. O czym powinni wiedzieć uposażeni?

20.3.2024
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenie na życie to inwestycja w bezpieczeństwo finansowe Twoich bliskich na wypadek Twojej śmierci. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może otrzymać pieniądze z polisy?

O tym przeczytasz w tym artykule:

  • Czym jest ubezpieczenie na życie?
  • Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?
  • Kim są uposażeni?
  • Co uposażeni powinni wiedzieć o polisie na życie?

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie to umowa pomiędzy ubezpieczającym (osobą, która kupuje polisę) a ubezpieczycielem. Zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do wypłaty świadczenia uposażonym po śmierci ubezpieczonego (czyli osoby, dla której kupowana jest ochrona – to niekoniecznie ubezpieczający!).

Wartość świadczenia określa suma ubezpieczenia. Jest ustalana w umowie i może być wypłacona w jednorazowej transzy lub w ratach.

Ubezpieczenie na życie to ważny element zabezpieczenia finansowego rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego. Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony w ramach polis na życie, a także różnice pomiędzy poszczególnymi produktami Leadenhall, znajdziesz na tej stronie.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?

Tego rodzaju ochrona może być kluczowym elementem zabezpieczenia finansowego bliskich na wypadek śmierci „głowy” rodziny. Ubezpieczenie na życie oznacza korzyści, ponieważ:

  • Zapewnia środki na utrzymanie rodziny. Świadczenie z polisy pomaga w pokryciu bieżących wydatków – m.in. w opłaceniu czynszu, opłaceniu zakupów, edukacji dzieci itp.
  • Umożliwia spłatę zobowiązań. Ubezpieczenie może pokryć spłatę kredytów, leasingów, należności wobec kontrahentów czy pracowników i innych zobowiązań finansowych.
  • Chroni przed problemami prawnymi. Świadczenia z polisy są wolne od podatku od darowizn i nie stanowią masy spadkowej. Oznacza to, że bliscy otrzymają pieniądze bez względu na skomplikowane procedury spadkowe.

Ubezpieczenie warto dopasować do swoich potrzeb, które wynikają m.in. z wieku, sytuacji materialnej czy rodzinnej. Na pewno warto chronić się na odpowiednio wysoką kwotę. Co to oznacza? Podam przykład jednej z umów zawartych z nami w ramach produktu Leadenhall Life. 45-letni przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wykupił indywidualne ubezpieczenie na wypadek śmierci na kwotę 2 mln zł za 298 zł miesięcznie przy umowie zawartej na 5 lat. Jak ocenił, taka suma ubezpieczenia zabezpiecza jego rodzinę przed problemami finansowymi w przypadku jego śmierci

mówi Renata Kudła-Rajca, Dyrektor Sprzedaży w Leadenhall Insurance.

Kto otrzyma pieniądze z ubezpieczenia?

Przy podpisywaniu umowy wskazujesz, kto otrzyma pieniądze po śmierci ubezpieczonej osoby (tzw. uposażony). Uwaga: wybrana osoba musi być wskazana za zgodą ubezpieczonej osoby!

Może to być jakakolwiek osoba fizyczna, niezależnie od stopnia pokrewieństwa z osobą, którą chroni polisa. Najczęściej do umowy wpisywana jest najbliższa rodzina: mąż, żona lub dzieci.

W przypadku braku osoby uposażonej, wypłata świadczenia ma miejsce według następujących zasad:

  • w pierwszej kolejności wypłata trafia na konto uposażonego zastępczego (jeżeli taka osoba jest wpisana w polisie),
  • w razie braku takiej osoby świadczenie przypada mężowi lub żonie ubezpieczonego (zgodnie ze stanem na dzień jego śmierci i pod warunkiem, że posiada pełną zdolność do czynności prawnych),
  • gdy takiej osoby nie ma, środki są rozdzielane równo między dzieci ubezpieczonego (co ważne, także dzieci uznane i adoptowane),
  • jeśli i to jest niemożliwe, świadczenie przypada spadkobiercom w proporcjach, które odpowiadają ich udziałom spadkowym.

Warto dodać, że w każdej chwili można zmienić osobę uposażoną – robi to ubezpieczony lub za jego zgodą ubezpieczający. W tym miejscu warto zrobić jedno zastrzeżenie: prawo do świadczeń nie przysługuje osobom, które umyślnie przyczyniły się do śmierci ubezpieczonego.

Co uposażeni powinni wiedzieć o ubezpieczeniu na życie?

Kilka spraw jest bardzo istotnych z punktu widzenia uposażonych. Powinni oni nie tylko wiedzieć, że należy im się świadczenie, ale też na jakich dokładnie zasadach.

Poniżej 4 kluczowe sprawy dla uposażonych w ubezpieczeniu na życie.

  • Jak ubiegać się o wypłatę świadczenia. Po śmierci ubezpieczonego, uposażeni składają do ubezpieczyciela wniosek o wypłatę świadczenia. Powinien zawierać niezbędne dokumenty, m.in. akt zgonu, akt małżeństwa (jeżeli dotyczy) i inne dokumenty potwierdzające tożsamość i prawo do świadczenia.
  • Jakie są terminy wypłaty świadczenia. To zależy od ubezpieczyciela – np. w Leadenhall w ciągu 7 dni od otrzymania zgłoszenia informujemy o dalszym przebiegu procesu likwidacji szkody.
  • Czy pieniądze są obłożone podatkiem. Świadczenia z ubezpieczenia na życie są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
  • Czy pieniądze stanowią masę spadkową. Nie, świadczenia z ubezpieczenia na życie nie stanowią masy spadkowej i nie podlegają działowi spadkowemu.

Jeżeli masz pytania na temat ubezpieczenia na życie – odezwij się, chętnie porozmawiamy

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY