Potocznie na ten rodzaj ochrony mówi się „obowiązkowe OC dla księgowych i biur rachunkowych”. Jego pełna nazwa jest jednak znacznie dłuższa – określa ją rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r.: obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Pozwól, że w tym artykule zostaniemy przy „obowiązkowym OC księgowych”. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły na temat tego produktu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obowiązkowe OC księgowych to polisa, którą muszą wykupić wszyscy przedsiębiorcy świadczący usługi księgowe. Dotyczy to zarówno osób fizycznych prowadzących biura rachunkowe, jak i spółek.
Wymagane przepisami prawa ubezpieczenie OC dla księgowych chroni przed finansowymi konsekwencjami błędów popełnionych w pracy (czyli przed roszczeniami niezadowolonych klientów).
Obejmuje szkody wyrządzone klientom wskutek niewłaściwego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
We wspomnianym na wstępie rozporządzeniu, zakres ochrony opisany jest w ten sposób:
Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna przedsiębiorców, o których mowa w § 1, za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie ubezpieczenia, w związku z prowadzoną działalnością.
Pamiętaj, że obowiązkowe OC dla księgowych to minimum.
Jeszcze do tego dojdziemy, ale już tu sygnalizujemy, że warto rozważyć poszerzenie ochrony o dodatkowe ryzyka, np. OC z tytułu prowadzenia ksiąg podatkowych lub doradztwa podatkowego.
Suma gwarancyjna to maksymalna kwota, do jakiej ubezpieczyciel przejmie na siebie odpowiedzialność za roszczenie po szkodzie wyrządzonej przez księgowego i roszczeniu, które w związku z tym zgłosił klient.
W przypadku obowiązkowego OC dla księgowych minimalna suma gwarancyjna wynosi 10 000 euro w odniesieniu do wszystkich szkód z jednego zdarzenia, którego skutki objęte są umową ubezpieczenia.
Kwotę 10 000 euro przelicza się na złotówki według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (tabela kursów NBP) po raz pierwszy w roku, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia OC.
Oznacza to, że suma gwarancyjna w złotych będzie się różnić w zależności od daty zawarcia umowy.
Przykład:
Jeśli umowę zawarto w 2024 roku, to do przeliczenia należy przyjąć kurs euro z 2 stycznia 2024 roku.
Załóżmy, że średni kurs euro ogłoszony przez NBP 2 stycznia 2024 roku wynosi 4,60 zł. Wówczas limit odpowiedzialności w OC dla księgowych liczy się tak:
10 000 euro x 4,60 zł/euro = 46 000 zł
Ważne! Pamiętaj, że minimalna suma gwarancyjna to dolna granica ochrony. Dla większego bezpieczeństwa warto rozważyć wykupienie polisy z wyższą sumą gwarancyjną.
Obowiązkowe ubezpieczenie dla księgowych, zawiera wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do szkody.
Uwaga! Wyłączenia reguluje prawo, ubezpieczyciel musi się stosować do jego zapisów.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 6 listopada 2014 r. wskazuje następujące wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej:
Pamiętaj, że obowiązkowe OC dla księgowych obejmuje tylko część zdarzeń, które mogą spowodować problemy w pracy księgowego.
Wiele sytuacji, takich jak np. błędy w doradztwie podatkowym lub kadrowym, nie jest objętych ochroną w ramach podstawowej polisy.
Właśnie dlatego warto rozważyć rozszerzenie ochrony o dodatkowe ryzyka i wyższy limit odpowiedzialności.
Wiesz już, że obowiązkowe OC dla biur rachunkowych ma ograniczony zakres i niską sumę gwarancyjną.
Aby zapewnić sobie i swoim klientom pełną ochronę, warto rozszerzyć polisę o dodatkowe ryzyka i podnieść sumę gwarancyjną.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu OC dla księgowych w Leadenhall? Jesteśmy do dyspozycji.
Nasi eksperci pomogą Ci wybrać polisę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.