WSZYSTKIE WPISY

Jakie zawody wymagają OC?

30.12.2024
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej zabezpiecza przed finansowymi skutkami błędów i uchybień w trakcie wykonywania pracy. Obowiązek posiadania ochrony dotyczy tylko niektórych zawodów. Jednak w praktyce polisa potrzebna jest także osobom, których profesji nie obejmuje prawny wymóg zakupu OC.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czym jest ubezpieczenie OC zawodowej?
  • Jakie zawody obejmuje obowiązek posiadania polisy OC?
  • Dlaczego warto mieć dobrowolne OC zawodowe?
  • Co obejmuje polisa OC zawodowej w Leadenhall Insurance?

Czym jest ubezpieczenie OC zawodowe?

Ubezpieczenie OC zawodowej chroni na wypadek roszczeń finansowych, związanych z błędami lub zaniechaniami popełnionymi w pracy – np. wobec klientów czy dostawców.

Ubezpieczyciel przejmuje na siebie od posiadacza polisy (np. księgowego) obowiązek pokrycia finansowych konsekwencji szkody (roszczenia). Robi to do ustalonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej – to kwota maksymalnej wypłaty w ramach ochrony.

Przedstawiciele wielu zawodów w Polsce MUSZĄ posiadać ubezpieczenie OC zawodowej.

Obowiązek posiadania OC zawodowego z tytułu wykonywania określonego zawodu wynika z rozporządzeń Ministra Finansów.

Pod linkiem przykład takiego dokumentu: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości.

Oto przykłady szkód, które mogą być objęte ochroną OC zawodowego:

  • błędna interpretacja prawa: prawnik błędnie zinterpretuje przepisy prawne, co spowoduje szkodę finansową klienta.
  • błędy w diagnozie lub leczeniu: w wyniku błędnej diagnozy lub nieprawidłowego leczenia pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu,
  • błędny projekt budowlany: w wyniku błędnego projektu budowlanego doszło do uszkodzenia budynku lub innych szkód,

W jakich zawodach trzeba mieć ubezpieczenie OC?

Lista zawodów objętych obowiązkowym OC jest długa – obecnie obejmuje ponad 200 profesji. Oto przykłady wybranych branż i profesji, które wymagają tego typu ubezpieczenia:

Do każdego zawodu przypisane jest osobne rozporządzenie, które określa m.in.:

  • kiedy zadziała i nie zadziała polisa – to nic innego jak zakres ochrony po szkodach powstałych w związku z wykonywaną pracą,
  • termin powstania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia,
  • minimalną sumę gwarancyjną – oczywiście w każdej profesji można (i warto to zrobić!) ubezpieczyć się na wyższą sumę niż wymagane prawem minimum.

Na przykład w przypadku księgowych ochrona obejmuje szkody wyrządzone poprzez nieprawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Minimalna suma gwarancyjna to w tym przypadku 10 000 euro. Szczegółowo na ten temat piszemy w tym tekście.

Dlaczego OC może przydać się w pracy prawie każdemu, niezależnie od zawodu?

Zapamiętaj, bo to bardzo ważne: to, że jakiegoś zawodu nie ma na „obowiązkowej liście”, to nie oznacza, że jego przedstawiciel nie potrzebuje ochrony. Przecież np. trener personalny, HR-owiec, wedding planner, projektant wnętrz czy marketingowiec też mogą popełnić kosztowne błędy!

Dlatego w Leadenhall ubezpieczamy ponad 250 zawodów – zarówno objętych ubezpieczeniowym obowiązkiem (np. księgowych czy pośredników nieruchomości), jak i nim nieobjętych.

Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się o tym więcej.

Nieoczekiwane sytuacje mogą zdarzyć się w każdym zawodzie i w każdej branży. W porównaniu do kosztów naprawienia szkody, ubezpieczenie OC zawodowe to niewielka inwestycja.

Jakie szkody pokrywa OC zawodowe?

OC zawodowe pokrywa szkody zarówno materialne, jak i niematerialne. Zakres ochrony różni się w zależności od konkretnego zawodu i zapisów w umowie ubezpieczenia. Generalnie jednak obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim.

W Leadenhall ubezpieczamy niektóre obowiązkowe profesje. W takim przypadku bazą ubezpieczenia jest część obowiązkowa, która wynika z rozporządzenia Ministra Finansów.

Nasi klienci mogą jednak uzupełnić ją o dobrowolne sekcje – dzięki temu ubezpieczą się na wyższe sumy i w szerszym zakresie!

Możesz dzięki temu chronić się przed takimi niezaplanowanymi sytuacjami jak:

  • błędy w sztuce i przeróżne niedopatrzenia,
  • niedopełnienie obowiązków, do których zobowiązuje Cię umowa z klientem lub dostawcą czy podwykonawcą,
  • utrata dokumentów i naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych (RODO),
  • naruszenie praw własności intelektualnej czy zachowania poufności,
  • oszczerstwo, zniesławienie czy pomówienie.‍

I pamiętaj, że dzięki polisie zyskasz finansowe wsparcie także wtedy, gdy zajdzie konieczność pokrycia kosztów obrony w postępowaniach karnych, karno-skarbowych lub administracyjnych.‍

Skontaktuj się z naszym doradcą, żeby dowiedzieć się więcej.

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY