WSZYSTKIE WPISY

Dlaczego HR-owcy potrzebują ubezpieczenia OC?

20.6.2024
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej w Leadenhall Insurance zapewnia ochronę przedstawicielom prawie 250 profesji. Na liście znajdują się także HR-owcy, rekruterzy i trenerzy biznesowi. W jaki sposób polisa zabezpiecza ich przed kosztownymi błędami w pracy?

W tym artykule przeczytasz:

  • Którzy pracownicy branży HR mogą ubezpieczyć się w ramach OC?
  • Jakie kosztowne błędy w pracy mogą popełnić HR-owcy?
  • Jak działa ubezpieczenie OC zawodowej dla pracowników z branży HR?

Czy HR-owcy mogą kupić ubezpieczenie OC zawodowe?

W Leadenhall Insurance pracownicy branży human resources (HR) mogą ubezpieczyć swoją zawodową odpowiedzialność cywilną. W kategorii „usługi w zakresie HR oraz edukacji i szkoleń” zapewniamy ochronę przedstawicielom aż 41 zawodów.

Na liście ubezpieczanych przez nas profesji znajdują się te ściśle związani z HR-em, np.:

  • doradcy zawodowi,
  • menadżerowie HR wszystkich szczebli,
  • specjaliści ds. rekrutacji,
  • specjaliści ds. rozwoju zawodowego i trenerzy biznesowi.

Praca w obszarze tzw. zasobów ludzkich wymaga szerokiego zakresu umiejętności i wiedzy. Kluczowe są m.in. znajomość prawa pracy, przepisów BHP i zasad komunikacji interpersonalnej. Bez nich trudno na odpowiednim poziomie prowadzić szkolenia czy rozwiązywać konflikty w zespole. Z tego również powodu pożądane w tym zawodzie cechy osobowościowe to: empatia, asertywność, komunikatywność czy otwartość na ludzi.

Wśród obowiązków HR-owców znajdują się:

  • zarządzanie talentami,
  • prowadzenie procesów rekrutacyjnych,
  • kierowanie rozwojem pracowników poprzez organizację i prowadzenie szkoleń,
  • budowa i utrzymywanie dobrych relacji w zespole,
  • tworzenie strategii zarządzania zespołami w firmie.

Wykonywanie tego rodzaju zadań niesie za sobą ryzyko popełnienia błędu. Pomyłka może być kosztowna – niezadowolony czy poszkodowany pracownik lub zleceniodawca usług może zgłosić się do HR-owca z roszczeniem finansowym.

Z pewnością wielu pokrzywdzonych zdecyduje się na ten krok. Zwłaszcza że w Polsce zawód HR-owca i rekrutera nie należy do najbardziej szanowanych…

Według badania agencji SW Research jedynie niecałe 24% Polaków ma dobrą opinię o tej profesji – to jeden z najgorszych wyników w zestawieniu, które opisuje opinie społeczeństwa na temat różnych profesji (6. miejsce od końca).

Skąd te nie najlepsze opinie o pracy w tzw. HR-ach?

Jednym ze wskazywanych powodów jest sposób prowadzenia rekrutacji, który nie odpowiada kandydatom do pracy.

Jakie błędy popełniają HR-owcy?

Lista potencjalnych pomyłek jest długa i obejmuje różne kategorie nieumyślnych przewinień, które dają poszkodowanym podstawę do wysunięcia roszczenia.

Media od czasu do czasu opisują sprawy m.in. winnych plagiatu trenerów personalnych, rekruterów oskarżonych o dyskryminację kandydatów do pracy ze względu na ich sytuację rodzinną lub przekonania religijne czy głośne przypadki mobbingu w pracy.

Poniżej 6 rodzajów błędów w pracy, które narażają HR-owców na problemy finansowe.

  1. Błędy podczas rekrutacji – to np. niezgodna z zasadami procesu rekrutacyjnego ocena kandydatury czy dyskryminacja kandydata,
  2. Błędy formalne – pracownicy działu HR mogą popełnić błędy w naliczaniu premii czy naruszyć przepisy RODO,
  3. Błędy związane z interpretacją prawa pracy – ta kategoria obejmuje m.in. kwestie związane z tak ważnymi dla pracowników sprawami jak długość urlopów, czas pracy czy BHP,
  4. Błędy w komunikacji z pracownikami – to zarówno tak „ciężkie” przewinienia jak mobbing, ale także przekazywanie członkom nieprawidłowych informacji czy niewłaściwe zachowanie się wobec nich,
  5. Błędy w doradztwie – niewłaściwa ocena kwalifikacji i predyspozycji zawodowych może prowadzić klienta do błędnych decyzji i można ją zakwalifikować do nieprawidłowego pokierowania jego karierą,
  6. Błędy w obszarze szkoleń – przekazanie pracownikom błędnych informacji na szkoleniu naraża ich na niezawinione, ale niewłaściwe wykonywanie obowiązków, a oparta na cudzych materiałach prezentacja otwiera pole do zarzutów o naruszenie praw autorskich.

Warto pamiętać, że jeżeli HR-owiec działa na własny rachunek, np. prowadzi działalność konsultingową, wówczas roszczenia niezadowolonych klientów dotykają go bezpośrednio.

A jeśli działa na umowie o pracę, poszkodowany wskutek jego działania pracownik może domagać się pieniędzy od firmy, która następnie zgłosi się z roszczeniem do HR-owca.

Jak działa ubezpieczenie OC zawodowej w Leadenhall?

Leadenhall oferuje ubezpieczenie OC zawodowej, które chroni przed finansowymi skutkami pomyłek i niedbalstwa w wykonywaniu zawodu HR-owca. Z polisy mogą korzystać specjaliści, którzy pracują na podstawie umowy o pracę, o dzieło, zlecenie czy w formie kontraktu.

Polisa pozwala chronić się przed związanymi z wykonywaniem pracy:

  • błędami i niedbalstwem,
  • niewykonaniem pisemnych umów,
  • utratą dokumentów i naruszeniem praw ochrony danych osobowych,
  • naruszeniem praw własności intelektualnej i zachowania tajemnicy,
  • zniesławieniem i oszczerstwem.

Poza tym ubezpieczenie może zapewniać wsparcie finansowe w przypadku konieczności pokrycia kosztów prawnych w postępowaniach karnych, karno-skarbowych lub administracyjnych.

Cena ubezpieczenia OC zawodowego w Leadenhall Insurance zaczyna się od 402 zł za rok ochrony. Składka zależy od:

  • rodzaju działalności,
  • wysokości przychodów,
  • wysokości sumy gwarancyjnej (to kwota, do której przejmiemy od HR-owca odpowiedzialność za szkodę – maksymalnie 2 mln zł).

Szczegółowe zasady działania naszego ubezpieczenia znajdziesz na stronie internetowej produktu lub w tym wpisie blogowym.

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY