Tego dowiesz się z artykułu:
Na pierwszy rzut oka pojęcie niezdolności do pracy łatwo zdefiniować. To stan, w którym z jakiegoś powodu nie możesz wykonywać działalności zarobkowej.
Z ubezpieczeniowego punktu widzenia niezdolność do pracy wymaga bardziej precyzyjnego podejścia. Można ją bowiem podzielić na kilka kategorii.
Przede wszystkim ubezpieczenie nie dotyczy częściowej niezdolności do pracy. O niej mówimy wtedy, gdy jesteś w stanie pracować, ale w ograniczonym zakresie.
Dlatego to bardzo ważne, że ubezpieczenie kupuje się na wypadek całkowitej niezdolności do pracy. Czyli sytuacji, w której Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci zarabianie pieniędzy.
Zwróć uwagę, że w Leadenhall w warunkach ubezpieczenia od utraty dochodu posługujemy się pojęciem całkowitej niezdolności do pracy. Ją z kolei dzieli się na dwie kategorie – one mają kluczowe znaczenie dla świadczenia, które wypłacamy w ramach polisy.
1. Całkowita okresowa niezdolność do pracy. Sytuacja, w której po okresie rekonwalescencji powrót do pracy jest możliwy. W ubezpieczeniach Leadenhall zakładamy, że ten okres to maksymalnie 24 miesiące – przez ten czas wypłacamy świadczenie w wysokości do 65% przechodów.
Przykład: Jedna z naszych klientek zachorowała na raka piersi. Po operacji i chemioterapii nie mogła pracować przez 16 miesięcy. W tym czasie wypłacaliśmy jej 6,6 tys. zł miesięcznie.
2. Trwała całkowita niezdolność do pracy. To sytuacja, w której stan zdrowia nigdy nie pozwoli na powrót do sprawności i tym samym pracy. W tym przypadku wypłacamy jednorazowe świadczenie, które wynosi nawet 10-krotność rocznych przychodów.
Przykład: Choroba Parkinsona stopniowo ograniczała zdolność do pracy naszego klienta. Całkowicie i trwale utracił ją po 12 miesiącach od zdiagnozowania choroby. Otrzymał ok. 500 tys. zł z ubezpieczenia od utraty dochodu.
Wiesz już, jak definiujemy i kategoryzujemy niezdolność do pracy. Teraz zajmiemy się wyjaśnieniem kolejnej istotnej sprawy.
W polisie Leadenhall całkowita niezdolność do pracy odnosi się do konkretnego zawodu. Powiedzmy, że pracujesz jako chirurg i po wypadku nie możesz operować pacjentów. Dostaniesz świadczenie z ubezpieczenia od utraty dochodu i to niezależnie od tego, czy jesteś w stanie pracować w innym zawodzie.
To bardzo ważne, bo niekiedy na rynku ubezpieczeniowym oraz w ZUS-ie możesz spotkać się z definicją, która mówi o niezdolności do pracy w jakimkolwiek zawodzie. To dla Ciebie niekorzystne – od takich rozwiązań trzymaj się z daleka!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten ważny temat więcej, przeczytaj ten artykuł.
Zadanie ubezpieczenia od utraty dochodu jest wsparcie w utrzymaniu finansowego poziomu życia sprzed wypadku lub choroby.
Świadczenie z polisy nie wyklucza korzystania z zasiłku, który wypłaca ZUS – warto o tym pamiętać.
Pieniądze z ubezpieczenia można przeznaczyć m.in. na:
Wszystkie te wydatki trzeba regulować, nawet mając problemy ze zdrowiem…
Wysokość świadczenia z polisy jest ustalana indywidualnie. Zależy przede wszystkim od Twoich zarobków i stanu majątkowego.
Jak wspomnieliśmy, w przypadku całkowitej okresowej niezdolności do pracy wypłata może wynosić nawet 65% przychodów i sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie – bierzemy pod uwagę średnią z 12 miesięcy poprzedzających zakup polisy.
Z kolei do 10-krotność rocznych zarobków wypłacamy w przypadku całkowitej trwałej niezdolności do pracy lub śmierci.
Ochronę da się też rozbudować o dodatkowe elementy ochrony, takie jak:
Ważne także, że ubezpieczenie chroni Cię przez całą dobę i na całym świecie. Składka za polisę wynosi ok. 1,5% Twoich rocznych przychodów.
Więcej informacji i argumentów za zakupem ubezpieczenia od utraty dochodu znajdziesz w tym poradniku.
*z zachowaniem pozostałych i niezmienionych warunków ubezpieczenia w tym wyłączenia paragraf 9 punkt 1.