WSZYSTKIE WPISY

Całkowita niezdolność do pracy – co to oznacza?

22.10.2024
,
Leadenhall Insurance

Ubezpieczenie od utraty dochodu w Leadenhall zapewnia świadczenia w przypadku całkowitej niezdolności do pracy. To sytuacja, w której wypadek lub choroba pozbawiły Cię możliwości zarabiania w dotychczasowy sposób. Zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Tego dowiesz się z artykułu:

  1. Czym się różni trwała niezdolność do pracy od okresowej?
  2. Czy ubezpieczenie obejmuje całkowitą niezdolność do pracy w moim zawodzie?
  3. Co zapewnia ubezpieczenie od utraty dochodu na wypadek niezdolności do pracy?

Całkowita niezdolność do pracy może być trwała lub okresowa. Co je różni?

Na pierwszy rzut oka pojęcie niezdolności do pracy łatwo zdefiniować. To stan, w którym z jakiegoś powodu nie możesz wykonywać działalności zarobkowej.

Z ubezpieczeniowego punktu widzenia niezdolność do pracy wymaga bardziej precyzyjnego podejścia. Można ją bowiem podzielić na kilka kategorii.

Przede wszystkim ubezpieczenie nie dotyczy częściowej niezdolności do pracy. O niej mówimy wtedy, gdy jesteś w stanie pracować, ale w ograniczonym zakresie.

Dlatego to bardzo ważne, że ubezpieczenie kupuje się na wypadek całkowitej niezdolności do pracy. Czyli sytuacji, w której Twój stan zdrowia uniemożliwia Ci zarabianie pieniędzy.

Zwróć uwagę, że w Leadenhall w warunkach ubezpieczenia od utraty dochodu posługujemy się pojęciem całkowitej niezdolności do pracy. Ją z kolei dzieli się na dwie kategorie – one mają kluczowe znaczenie dla świadczenia, które wypłacamy w ramach polisy.

Dwa rodzaje całkowitej niezdolności do pracy*

1. Całkowita okresowa niezdolność do pracy. Sytuacja, w której po okresie rekonwalescencji powrót do pracy jest możliwy. W ubezpieczeniach Leadenhall zakładamy, że ten okres to maksymalnie 24 miesiące – przez ten czas wypłacamy świadczenie w wysokości do 65% przechodów.
Przykład: Jedna z naszych klientek zachorowała na raka piersi. Po operacji i chemioterapii nie mogła pracować przez 16 miesięcy. W tym czasie wypłacaliśmy jej 6,6 tys. zł miesięcznie.


2. Trwała całkowita niezdolność do pracy. To sytuacja, w której stan zdrowia nigdy nie pozwoli na powrót do sprawności i tym samym pracy. W tym przypadku wypłacamy jednorazowe świadczenie, które wynosi nawet 10-krotność rocznych przychodów.
Przykład: Choroba Parkinsona stopniowo ograniczała zdolność do pracy naszego klienta. Całkowicie i trwale utracił ją po 12 miesiącach od zdiagnozowania choroby. Otrzymał ok. 500 tys. zł z ubezpieczenia od utraty dochodu.


Wiesz już, jak definiujemy i kategoryzujemy niezdolność do pracy. Teraz zajmiemy się wyjaśnieniem kolejnej istotnej sprawy.

Jakiego zawodu dotyczy całkowita niezdolność do pracy?

W polisie Leadenhall całkowita niezdolność do pracy odnosi się do konkretnego zawodu. Powiedzmy, że pracujesz jako chirurg i po wypadku nie możesz operować pacjentów. Dostaniesz świadczenie z ubezpieczenia od utraty dochodu i to niezależnie od tego, czy jesteś w stanie pracować w innym zawodzie.

3 korzyści z ubezpieczenia od utraty dochodu w Leadenhall

  • wypłacamy świadczenie w związku z utratą możliwości pracy w zawodzie wpisanym w umowie,
  • nie wymagamy od Ciebie przekwalifikowania się,
  • ale też nie zabraniamy Ci przekwalifikowania się – ono nie ma wpływu na świadczenie, które Ci się należy!

To bardzo ważne, bo niekiedy na rynku ubezpieczeniowym oraz w ZUS-ie możesz spotkać się z definicją, która mówi o niezdolności do pracy w jakimkolwiek zawodzie. To dla Ciebie niekorzystne – od takich rozwiązań trzymaj się z daleka!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się na ten ważny temat więcej, przeczytaj ten artykuł.

Co daje ubezpieczenie od utraty dochodu w razie niezdolności do pracy?

Zadanie ubezpieczenia od utraty dochodu jest wsparcie w utrzymaniu finansowego poziomu życia sprzed wypadku lub choroby.

Świadczenie z polisy nie wyklucza korzystania z zasiłku, który wypłaca ZUS – warto o tym pamiętać.

Pieniądze z ubezpieczenia można przeznaczyć m.in. na:

  • leczenie i rehabilitację,
  • czynsz i rachunki,
  • spłatę rat kredytu,
  • opłacenie szkoły i zajęć dodatkowych itp.

Wszystkie te wydatki trzeba regulować, nawet mając problemy ze zdrowiem…

Wysokość świadczenia z polisy jest ustalana indywidualnie. Zależy przede wszystkim od Twoich zarobków i stanu majątkowego.

Jak wspomnieliśmy, w przypadku całkowitej okresowej niezdolności do pracy wypłata może wynosić nawet 65% przychodów i sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie – bierzemy pod uwagę średnią z 12 miesięcy poprzedzających zakup polisy.

Z kolei do 10-krotność rocznych zarobków wypłacamy w przypadku całkowitej trwałej niezdolności do pracy lub śmierci.

Ochronę da się też rozbudować o dodatkowe elementy ochrony, takie jak:

  • koszty dostosowania do życia w niepełnosprawności (do 200 tys. zł),
  • lekarstw i rehabilitacji (do 10 tys. zł),
  • ryzyka związane z pracą w branży medycznej (np. do kilkaset tysięcy złotych po zakażeniu wirusami HIV lub WZW podczas pracy).

Ważne także, że ubezpieczenie chroni Cię przez całą dobę i na całym świecie. Składka za polisę wynosi ok. 1,5% Twoich rocznych przychodów.

Więcej informacji i argumentów za zakupem ubezpieczenia od utraty dochodu znajdziesz w tym poradniku.

*z zachowaniem pozostałych i niezmienionych warunków ubezpieczenia w tym wyłączenia paragraf 9 punkt 1.

Autor

Leadenhall Insurance

View source version:
Source:

Dokumenty

No items found.
WSZYSTKIE WPISY