Z tego tekstu dowiesz się:
W zeszłym roku rowerzyści uczestniczyli w 3596 wypadkach drogowych, co oznacza spadek o ok. 2% w porównaniu z 2022 r. – wynika z danych Biura Ruchu Drogowego w Komendzie Głównej Policji.
Niestety, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 4% – zginęło 154 rowerzystów. Aż 3264 osoby zostały ranne (prawie 3% mniej w zestawieniu r/r.) – niemal wszyscy to rowerzyści.
Zdecydowana większość zdarzeń z ich udziałem (aż 88%) miała miejsce w obszarze zabudowanym. Musisz jednak wiedzieć, że to wypadki poza nim są groźniejsze. I to o wiele, bo policja odnotowała tam aż 46% ofiar zdarzeń, w których uczestniczyli rowerzyści.
Pamiętaj o tym, wybierając się na rowerową wycieczkę poza miasto!
Zwłaszcza w sezonie rowerowym, który orientacyjnie można usytuować w okresie od maja do września. Wiesz, że wtedy dochodzi do ponad połowy wypadków z udziałem rowerzystów?
Pierwsza piątka negatywnego rankingu prezentuje się tak:
Największe zagrożenie dla rowerzystów stanowią samochody osobowe, których kierowcy spowodowali 1802 wypadki. Kolejne pod tym względem są samochody ciężarowe poniżej i powyżej 3,5 t (łącznie 153 zdarzenia), a także hulajnogi elektryczne (24), autobusy (19) oraz motocykle (11).
Za dużą część opisanych powyżej wypadków odpowiadają oczywiście sami rowerzyści – w 2023 r. policja naliczyła 1313 takich sytuacji.
Tak wygląda TOP 3 najczęstszych przyczyn tych zdarzeń:
Na liście kontuzji, które grożą Ci po wypadku na rowerze, znajdują się m.in. urazy głowy (takie jak wstrząs mózgu czy złamanie kości czaszki) czy kręgosłupa, złamania dolnych i górnych kończyn, a także skręcenia czy zwichnięcia stawów (np. kolanowego).
W skrajnych przypadkach problemy ze zdrowiem mogą powodować niezdolność do pracy. To z kolei oznacza utratę dochodu i konieczność utrzymania się z oszczędności lub za niskie świadczenie z ZUS-u.
W Leadenhall dobrze znamy ten temat, bo ubezpieczamy klientów na wypadek utraty dochodu wskutek wypadku lub choroby. Świadczenie przysługuje także osobom, które utraciły zdolność do pracy po wypadku rowerowym.
Dobrze pokazuje to poniżej opisana szkoda, której likwidacją się zajmowaliśmy.
Zadaniem polisy od utraty dochodu i NNW jest ochrona Twoich finansów, jeżeli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. I z tego powodu utracisz dochód, a więc przestaniesz mieć możliwość pracy w zawodzie, który jest wpisany do kupionej u nas polisy (tu piszemy o tym więcej).
Ubezpieczenie zapewnia Ci świadczenie w wysokości do 65% miesięcznych zarobków – bazą do wypłaty są dla nas dochody z 12 miesięcy przed zakupem ochrony. Pieniądze będziesz otrzymywać nawet przez 2 lata.
A jeżeli niezdolność do pracy okaże się trwała (dożywotnia), możesz liczyć na wypłatę nawet kilkukrotności rocznych przychodów.
Cena polisy to ok. 1,5% wysokości tego, co zarabiasz w ciągu roku.
Podstawowy zakres ochrony możesz rozbudować o dodatkowe świadczenia, np. za:
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej naszego produktu.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka porad. Skorzystanie z ubezpieczenia to przecież ostateczność – najważniejsze to nie dopuścić do wypadku.
Pamiętaj o 7 poniższych zasadach, a mocno ograniczysz ryzyko związane z Twoim rowerowym hobby.